Kontakt: Honza Hlaváč, honza.hlavac@seznam.cz

Diskusní fóra ke zkouškám

Přehled předmětů

Algebra

Algoritmy a datové struktury I (Kučera, LS 05/06)

Web předmětu u pana Kučery, najít se dá pod českou vlaječkou, jinak ho budete hledat asi marně :-) a pokud chcete trochu podrobnější popis co se bere, je na oficiálním webu.

Materiály:

Popis zkoušky:

Zkouška je na fórech celkem jasná. Prostě tam přijdete, pan Kučera vás pojednom obejde, dá papíry a každému řekne téma. Co sem byl na posledním termínu 28.6. tak jak jsem postřehl, dával skoro furt jen stromy a grafové algoritmy. Ale asi byl spíš hodný a důkazy různých průměrných už si odbyl dříve. Co je důležité, zkoušet vás bude jen z toho co vám zadá. Nic jiného.

Pak máte čas na to psát. Když to máte, donesete mu to a ste založeni do hromádky odevzdaných a z té se v danném pořadí bere. Mezitím můžete ale dál psát (třeba i 4 hodiny, ale je to docela nanic). Opsat se tam dá při té zkoušce snad celá učebnice dokola, ale pokud to nemáte jasné v poznámkách, tak si vás stejně podá :-) jako mně a to jsem neopisoval,...

Když odevzdáte písemku, můžete si dělat co chcete, já sem si ještě než na mně došla řada došel do mekáče :). No ve výsledku si mě pěkne podal. Měl jsem Dijkstru a zapoměl jsem uvést že ohodnocení hran musí být nezáporné. Výsledek je že mě tam na tom asi 45 minut koupal a chtěl nějaké důkazy. Pak mě to radši řekl a dal za 3. Na to se připravte, jak jsem slyšel ostatní a ze zkušenosti, když tam budete mít chybu, neřekne vám kde, ale bude se vás snažit donutit ji najít, ale řekl bych dost blbým způsobem, že nebudete tušit co chce.

Bohužel je teda lepší se ty věci naučit fakt nazpaměť jak je to přesně v materiálech,.... a vzhůru k ADT 2 :)


Databázové systémy (Skopal, LS 05/06)


Diskrétní matematika (Pangrác, ZS 05/06)

Tady je naskenované moje zadání z písemky. Popis průběhu zkoušky a řešení je zde na fóru.
Zde je textak se seznamem otazek, ktere jsem probral ve foru asi ze tri let a seradil tak nejak k sobe. Nejsou tam uplne vsechny, ale je tam vetsina. Obcas je tam i komentar z fora k reseni. Neni to moc prehledne.
A tady je jedna stranka z neskenovanyma variantama z roku 2002, otazky jsou dost podobne.


Lineární algebra II a optimalizace (Kolman, LS 05/06)

Zadání písemky z předtermínu a nebijte mně, já to nefotil :-)

Zadání všech písemek (PDF) z rok 05/06 co zveřejnil Kolman na svém webu.

Stránky cvičícího Jakuba Černého

Materiály:

Popis zkoušky:

No normální zkouška z algebry. Viz předchozí zadání. Skupiny A a B byly podle mne celkem vyvážené, ale přesto se myslím dělala stupnice hodnocení pro každou zvlášť. Bylo nás tam na 28.6. asi 16. Hodnocení bylo jiné než na fóru, Kolman ho dělá pro každou písemku zvlášť podle výsledků. Teď byla jednička za 48, dvojka za 38 a trojka od 20. Od 18 ještě ústní (mám dojem že nejmíň bylo 8 nebo 11 bodů a nejvíc 38, jo, max je 55). Ptal jsem se na další termíny na září(2006) a říkal, že asi ne, ale že je ochotný někohominviduálně vyzkoušet, když se ozve.

K řešení písemek: Až někde bude zadání, tak dopíšu řešení nějakých příkladů co vím nebo sem pak pochopil z vysvětlení.


Neprocedurální programování

Počítačové sítě I. (Peterka, ZS 05/06)

Popis zkoušky na fóru Fear. Seznam otázek od Peterky.

Zde jsem zkoušel vypracovávat nějaké otázky, došel jsem až k do 6té přednášky. Pokud byste vtom někdo chtěl pokračovat, budu jen rád, pošlete další kapitoly a ja to sem přidám. A budu i rád za případné opravy nebo doplnění předchozích kapitol:


Počítačové sítě II. (Peterka, LS 05/06)

Vypracované otázky, je to takovej výtah z těch slajdů, aby to člověk pak nemusel hledat na 50 slajdech. Stejně mně otázka vychází na 3x A4 takže to bude 33 stránek, ale lepší než 500 obrázků. Průběžně si je teď dělám a občas i opravuji. Kdybyste tam někdo našel nějakou věcnou chybku, dejte mě pls vědět.

Otázky k Sítím II. v exelu. A pokud byste někdo chtěl, hodil jsem si ty slajdy z webu do PDF, tak na vyžádání zašlu.


Principy počítačů (Jírovský, ZS 05/06)

Popis zkoušky a zadání na Fear.
Tady je seznam posbíraných otázek daných dohromady podle obsahu. Bodově je tam i řešení občas. A tady je jeden word s vypracovanýma některýma teoretickýma otázkama, který jsem někde stáhnul taky na Fearu. Je to ale většinou jen přepis ze skript


Programování I. (Töpfer, ZS 05/06)

Zápočtový program - generování hlavolamu SUDOKU (.pas) a dokumentace.

Domácí úkoly (neručím za ně, ale prošly): trojůhelníky, výpočet sínusu, výpis rostoucích posloupností, arpád, taková dětská hračka, poskládat 6 čtverečků posunováním.

Materiály:


Programování II. (Töpfer, LS 05/06)

Zkouška

Takže písemná zkouška, máte 1 hoďku na spojáky. Ty se pak odevzdají, je 10 minut přestávka a pak dvě hoďky na druhej příklad (ten se vysvětlí až po přestávce). První příklad má každý jiný zadání, druhý je pro všechny stejný. Při odevydávání prvního příkladu se zapisujete na konkrétní čas ústní zkoušky.

U prvních příkladů si dejte bacha, jsou tam i jiné příklady než jsou na fórech. Já jsem dostal: Máte dva textové řetězce A,B reprezentované spojovým seznamem. A měl jsem z prvního řetězce A vynechat druhý výskyt řetězce B. Kolega měl to samé, jen měl spočítat počet výskytů. Přijde mi to taky dost těžké, hlavně jak se to píše na papír, ale stromy by byly asi těžší.

Druhý příklad: Měl jsem něco jako takové ty #include v basicu, jen pozměněné. Šlo o makrosystém, byly tam makra. Makra jsou definovaná &MAKRO JMENO a definice končí &ENDM. Makra se pak volají &JMENO. Makra mohou mít parametry &MAKRO JMENO(PARAMETRY,PARAMETRY). A máte na začátku soubor a máte to rozvinout. Makra se mohou předefinovávat, tedy můžete mít několik definic stejného makra. Makra se navíc mohou volat vnořeně. V parametrech mohou být také různé definice či volání (parametry jsou jen textové řetězce).

Na ústní jsem měl Töpfera. U prvního příkladu krom toho že sem to prej napsal jako prase a že si skoro myslel že to je cele špatně než se v tom vyznal, byl celkem ok. Měl dvě výhrady, řetězce se mohou překrývat a pak jsem ho nenašel. Třeba SOS tak v řetězci SOSOS bych druhý výskyt nenašel. Ale říkal že nebylo v zadání řečené, jestli se to má za druhý výskyt vůbec počítat. A pak sem zapoměl ty proměnné ve vypuštěném řetězci disposnout (na to si asi dejte bacha).

Druhý příklad byl taky celkem OK. Popsal jsem myšlenku a jak bych řešil základní věci. Kód jsem skoro žádný nepsal, ono vpodstatě by to bylo jen procházení znaků a rakce na nějaké konkrétní, docela vopruz. Napsal jsem jen dvě základní procedury v takovém pseudokódu jako "otevře soubor", "uloží makro". To už ani moc neprocházel. Zajímalo ho hlavně princip jak cpo ošetřím a struktury kam to budu ukládat.

Jak jsem to řešil: info o makrech jsem ukládal do spojáků. Samotná makra pak do souborů s jejich jmény. Parametry jsem ukládal také do spojáků s dynamicky alokovanou pamětí. Vstupní soubor jsem si uložil pro zjednodušení také jako první makro. A pak jsem volal proceduru a té předa jméno makra. Tak si dané makro z jeho souboru překopírovala do nového (to proto že se během toho mohla definice makra měnit) a ten začala číst a vypisovat do výstupního souboru (ten byl globální). Když narazila na definici makra, uložila jí (buď jako novou nebo přespsala existující). Když narazila na volání makra, zavolal sebe sama (stejnou proceduru) se jménem makra a šlo to dokola. Takže se pracovalo na několika otevřených souborech, ale díky tomu ste si nemohli přepsat makra když se předefinovávala. Parametry se do makra dosadili hned při tom, když se ten soubor makra kopíroval. Výtku měl když makro volá samo sebe. Co to udělá. To sem tam něměl. Říkal, že se to dá pak při běhu ohlídat, ale je potřeba si nějak označovat verze toho makra a tak, moc sem to nepochopil. A chtěl vědět, jak si oštříte když je v jedné definici více definic (dalších maker).

Tak to je snad vše, nakonec mě dal za jedna. Jo ptal se mě na ústní na vyhledávání k-tého nejmenšího prvku. Nechtěl ten poslední algoritmus, ale jen ten chytřejší Quicksort. U všech chtěl složitost, když ste jí nevěděli, měli jste jí odvodit. Kolegy předemnou se ptal na Floyda. Co sem se to učil, tak se to dá naučit (na ústní) za 4-5 hodin. Když to rozumně projdete tak těch algoritmů je tam pár.


Programování v C a C++ (Zavoral + Holub, LS 05/06)

Jedna opravená zkouška (první a druhá část).


Základy operačních systémů (Yaghob, LS 05/06)

Materiály: